سپهر حدائق نیا مدیرعامل و موسس ترنوبو 3 ماه
bookmark_border
یکصد و پنجاه سال از درگذشت چارلز دیکنز گذشته است. نام این نویسنده بریتانیایی با داستان هایی مانند الیور تویست، آرزوهای بزرگ، دیوید کاپرفیلد، یادداشت های پیکویک و آثار متعدد دیگر برای بسیاری از دوستداران ادبیات قرن نوزدهم آشناست.

با توجه به رخدادهای اخیر و تحولات فکری در جهان شاید مطالعه «داستان دو شهر» که روایتی متفاوت از انقلاب فرانسه است برای همه ما پند آموز و الهام بخش باشد. این کتاب آخرین رمان تاریخی دیکنز است که اولین‌بار در سال ۱۸۵۹ منتشر شد. این داستان با محوریت اختلاف طبقاتی در سطح جامعه و انقلاب فرانسه نوشته شده و از زهری می‌گوید که گاهی در جریان انقلاب‌ها به گلوی برخی از فعالان جریان‌های انقلابی ریخته می‌شود، در واقع از هیجاناتی صحبت می‌کند که در هر انقلابی، قربانی می‌گیرد. در جمله‌ای از کتاب گفته می‌شود:‌ «آن دوران بهترین و بدترین دوران ممکن بود».

در قرون گذشته، خاندان های اشرافی و حتی خانواده های برخوردار از موقعیت نسبتا ممتاز اجتماعی برای خود نشان یا آرم خانوادگی داشتند. دیکنز در سال ۱۸۱۲ متولد شد اما خانواده او واقعا رتبه اجتماعی مهمی نداشت اما پدرش چنان مشتاق پذیرفته شدن در طبقه ممتاز جامعه بود که نشان خانوادگی یک خانواده مرفه دیگر را برای خانواده خود "اقتباس" کرد. تلاش پدر چارلز دیکنز برای ارتقاء موقعیت اجتماعی خود فاجعه به بار آورد. خرج پدر چارلز از دخلش فزونی گرفت و به خاطر ناتوانی در پرداخت بدهی هایش به زندان افتاد. در آن زمان رسم بر این بود که همه اعضای خانواده بدهکار هم همراه او زندانی می شدند و تا بدهی شان را نمی دادند، همانجا می ماندند. فقط به چارلز بخت برگشته، که فقط دوازده سال داشت، اجازه دادند آزاد بماند. او در یک کارگاه تاریک و نمناک به شغل چسباندن برچسب روی بطری مشغول شد. مجبور شد کرایه خانه بپردازد و به خانواده‌اش که در زندان بودند، کمک کند. به سبب این مشکلات او در رمان‌هایش منتقدی خشمگین نسبت به مسائلی همچون فقر و طبقه‌بندی‌های جامعه اشرافی است.

وقایع رمان در زمان انقلاب فرانسه در شهر لندن و پاریس اتفاق می‌­افتد. چارلز دارنی و سیدنی کارتن ظاهری مشابه، شخصیتی متفاوت و عشقی مشترک دارند. دارنی در بحبوحه‌ی انقلاب فرانسه، از ظلم و ستم اشرافیت فرانسه گریخته و به لندن پناه آورده است اما برای نجات جان یکی از خدمتکارانش به فرانسه برمی‌گردد. در فرانسه‌ی پس از انقلاب، ناگهان پرونده‌ای قدیمی به جریان می‌افتد و دارنی گرفتار می‌شود. اما آیا شباهت ظاهری او به کارتن، برای نجات جانش کافی خواهد بود؟

این کتاب از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در جهان است، سر تعداد ۲۰۰ میلیون نسخه فروش‌رفته از آن بحث‌هایی وجود دارد، اما با توجه به اینکه سالانه تعداد زیادی از دانشجویان و دانش‌آموزان آمریکایی ملزم به خواندن آن هستند، آمار مذکور چندان هم دور از انتظار نیست.
emoji_objects